SK Slovensky EN English
Najnovšie články o divočine
Santruckova&Vrba
Hana Šantrůčková, Jaroslav Vrba a kol.
K.F.Sinner
Karl Friedrich Sinner
H.Locke
Harvey Locke
Dr. Heinrich Dungler
Dr. Heinrich Dungler
Zdenka Křenová
Zdenka Křenová
Ing. Erik Baláž; Ing. Karol Kaliský; Ing. Rastislav Jakuš, PhD.
Ing. Erik Baláž; Ing. Karol Kaliský; Ing. Rastislav Jakuš, PhD.
Dave Foreman
Dave Foreman
Vlado Vančura
Vlado Vančura
Andrea Hajdúchová
Andrea Hajdúchová
Tomáš Vančura
Tomáš Vančura
 
 
Divočina
1. Smrk se na Šumavě vyskytuje už více než 8 000 let, ale jeho současné rozšíření bylo značně podpořeno umělou výsadbou. Nemůžeme rozhodně tvrdit, že by bez pomoci člověka nerostl a neobnovoval se. ...
Hana Šantrůčková, Jaroslav Vrba a kol., pridané 05.04.2011
S pojmom divočina si dnes najčastejšie spájame vžitú predstavu pôvodnej, človekom nezmenenej prírody. A práve preto, že je to naša predstava, je divočina vyslovene kultúrny fenomén.
Karl Friedrich Sinner, pridané 01.02.2011
"Hodně rozšířeným nedorozuměním je představa, že Spojené státy jsou nekonečně rozlehlá země, a tím pádem je jednoduché mít tam divočinu. Jenomže ve Spojených státech jsou místa, kde je divočina chráněna ve velmi hustě obydlených oblastech - třeba ve státě New York. I na místech, kde byla divoká příroda kdysi poškozena a musí se teď zotavovat – jako je třeba stát Vermont, který byl kdysi celý odlesněn –, jsou dnes chráněné divoké lesy. ...
Harvey Locke, pridané 18.07.2009
Zážitky z divočiny a zavýjanie divokých vlkov počas túry v horách, je vôbec v strednej Európe ešte také niečo možné?
Dr. Heinrich Dungler, pridané 12.06.2009
Modravské slatě a jejich okolí jsou dál skutečným srdcem Šumavy, kde den po dni tlejí staré vrstvy rašeliníků, ze kterých po milimetru rostou rašeliniště. Jsou místem, kde denně rosnatka lapá své mouchy a datlík vyklepává telegrafní zprávy při každodenním pátrání po potravě. Stále zde ještě žijí tetřevi a vyvádějí svá mláďata. Mladé smrčky a jeřáby vytvářejí novou generaci horských lesů a dál vyrůstají pod záštitou horských velikánů, kteří podlehli kůrovci. Příroda a život v kraji pod Roklanem se nezměnily, přestože mnohé se za ty dva roky na Šumavě stalo.
Zdenka Křenová, pridané 3.12.2008
Tatry oplývajú neobyčajným bohatstvom vzácnej karpatskej fauny a flóry. Snaha o jej zachovanie viedla už v roku 1949 k založeniu prvého slovenského národného parku -TANAPu. Dnes, viac ako pol storočia od jeho vyhlásenia, sa snažíme naplniť ciele definované prísnymi medzinárodnými kritériami a rešpektovať základné poslanie národného parku, ktorým je ochrana tatranskej prírody. Lesy TANAP-u sú však postihované vetrovými kalamitami a premnožením podkôrneho hmyzu. Môžeme si dovoliť ponechať im spontánny priebeh tak, aby vývoj tatranského lesa nebol ovplyvňovaný ľudskými zásahmi?
Ing. Erik Baláž; Ing. Karol Kaliský; Ing. Rastislav Jakuš, PhD., pridané 15.3.2008
Žijeme dnes v najkritickejšom okamihu tri a pol miliardy ročnej histórie života na Zemi. Za tento nepredstaviteľne dlhý čas sa tu život vyvíjal, šíril, rozkvital a menil sa, zapĺňajúc každučký možný výklenok svojimi rôznorakými prejavmi, poprepletanými navzájom komplexnými a celú zemeguľu obopínajúcimi vzťahmi. Teraz však táto jeho rôznorodost..
Dave Foreman, pridané 5.1.2008
“ Divočina v PAN Parkoch je veľký kompaktný kus územia, ktoré bolo v minimálnej miere ovplyvnené človekom“.
Prečo potrebujeme divočinu v Európe
Asi najľahšie zrozumiteľná odpoveď je: „pretože jej absencia výrazne ochudobnuje náš život a to najmä po stránke duchovnej..“. Toto však asi veľa nepovie tým, ktorí žijú v blízkosti divočinových území a rozhodli sa založiť svoju existenciu..
Vlado Vančura, pridané 5.1.2008
Požiadavky ochranárov na vytvorenie bezzásahovej zóny v Tatranskom či iných národných parkoch, v ktorej sa príroda po kalamite, alebo aj po požiare spamätáva sama, narážajú na Slovensku na odpor lesníkov, nechuť politikov a nepochopenie verejnosti. Vo svete je však dôvera v schopnosti prírody skutočne nezlomná. A to včítane krajiny, kde má slovo biznis silný zvuk - v USA.
Andrea Hajdúchová, pridané 5.1.2008
V Kôprovej doline hučia motorové píly. Naplnili sa tým Vaše najhoršie obavy, keď ste opúštali TANAP?
Bohužial, je to tak.
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) považuje ťažbu v Tichej a Kôprovej doline za nelegálnu odvolávajúc sa na Európsku smernicu o biotopoch. Ako ešte môže pomôcť EÚ Slovenským ochranárom?
Európska únia nám priniesla systém práva a v ochranárskom práve je to systém Natura 2000. Ide o vypracovanú filozofiu záchrany prírodného bohatstva,..
Tomáš Vančura (05.10.2007; Roľnícke noviny; č.40/2007, strany 1,3), pridané 5.1.2008
| staršie články >>