Pár slov na úvod… | WILDlife.sk

Pár slov na úvod…

Najväčšie prírodné bohatstvo je na celom svete súčasťou národných parkov, teda veľkých území, kde hlavným cieľom je ochrana divokej prírody a jej poznávanie. Veď vzťah k prírode je ukazovateľom kultúrnej vyspelosti každého národa. My Slováci máme dokonca až deväť národných parkov! Mohli by sme teda povedať, že Slovensko je krajinou s veľmi vysokou úrovňou kultúrnej vyspelosti.

No ak si národ nedokáže zabezpečiť ochranu svojho prírodného dedičstva pre ďalšie generácie, ak ľudia zostanú ľahostajní k devastácii chránených území, presadzovaniu lobistických záujmov na úkor odbornosti a zákonnosti, bezbrehej ťažbe dreva, stavaniu ciest v posledných neprístupných kútoch prírody, usmrcovaniu chránených živočíchov a ničeniu ich životného priestoru, potom sa národné parky, naša pýcha, stávajú len obyčajným trhacím kalendárom, zásterkou, ktorá nám má zakryť oči, obrovským klamstvom a hanbou pred celým svetom.

Z tej divokej prírody, ktorú poznáme, z toho úžasného prírodného bohatstva národných parkov, nám doslova pred očami kúsok po kúsku ubúda. Niekto nás vlastne okráda o NAŠE PRÍRODNÉ BOHATSTVO, a to čo sme mali možnosť zažiť a vidieť my, možno už naše deti nikdy nezažijú…. Strácame oveľa viac než len ďalší kúsok divej prírody. S každým zničeným kúskom odchádza kúsok z nás, strácame slobodu, sme chudobnejší.

Je čas prestať sa konečne klamať, tváriť sa, že je všetko v poriadku, tváriť sa že sa nás to netýka, alebo že sme príliš slabí, aby sme to zmenili. Je čas prestať mlčať a ukázať, že nám ešte stále na našej prírode záleží. Ak zostaneme ticho, bude to znamenať že vlastne súhlasíme, bude to NAŠA ZODPOVEDNOSŤ.

Pokúsime sa vám prostredníctvom našich fotografií a článkov o prírode ukázať pravú tvár divočiny, pokúsime sa pomôct Vám objaviť v čom spočíva skutočná hodnota divokej prírody. Budeme písať o aktuálnych problémoch, budeme prezentovať obrázky z voľnej prírody, prinesieme vám pohľad uznávaných odborníkov, vedcov, či svetových autorov na potrebu ochrany divočiny.

Veríme, že aj vďaka tejto stránke neostanete ľahostajní, pretože stav prírody je zrkadlom našich postojov. Zachovajme prosím spolu naše jedinečné prírodné bohatstvo. Nikto to za nás neurobí.

-Karol, Tomáš a Miroslav Kaliský-