Ako ma žena pustila k vode | WILDlife.sk

Ako ma žena pustila k vode

Na mojom príbehu by azda ani nebolo nič zvláštne, veď také veci sa stávajú a nie sú zase až tak neobvyklé. Mne sa to však nestalo prvý, ani posledný krát. A tá moja, verte alebo neverte, ma k vode púšťa stále znovu a znovu! Ale čo vás asi prekvapí ešte viac, vždy je to na moju vlastnú žiadosť.
Tento môj vskutku neobyčajný príbeh som sa rozhodol s pomocou fotografií aj náležite zdokumentovať. Prajem vám príjemný zážitok :-)

_MG_7085.JPG
Vodnáre na začiatku zimy opúšťajú svoje tradičné lovištia a sťahujú sa na väčšie toky, ktoré nie sú až tak zamrznuté. Ich potrava sa totiž nachádza pod vodou.

_MG_7118.JPG

_MG_6965.JPG
Potápače veľké sú tu pre skúsených ornitológov možno samozrejmosťou, pre mňa milým prekvapením.

_MG_6424.JPG
Kvapky odfrkujúce zo speneného prúdu dravej riečky namŕzajú na visiacich koreňoch a vytvárajú tak neobyčajné ľadové závesy

_MG_6464.JPG
Vlkmi ulovená jelenica. Bolo veľmi zaujímavé sledovať stopy jediného vlka, ktorý duril jelenicu celé tri kilometre na vopred dohodnuté miesto, kde už ho čakali traja ďalší členovia svorky. Tí na úspešné zavŕšenie lovu využili moment prekvapenia a starostlivo vybratý terén, niekoľko vetrom vyváľaných stromov na brehu rieky.

_MG_7101.JPG

_MG_6633.JPG
Tento káčer prišiel k neželanej ozdobe v podobe kovového krúžku pravdepodobne pri zbieraní planktónu

_MG_7103.JPG
Zamrznuté brehy sú lemované ľadom rôznej hrúbky, štruktúry a ako som sa mal možnosť na vlastnej koži presvedčiť, aj rôznej nosnosti

_MG_6677.JPG
Snehové čiapky na žulových okruhliakoch ostro kontrastujú so siluetou volavky.

_MG_5181.JPG

Za všetky fotografie sa chcem poďakovať riečke Belej, ktorá svoju púť do Váhu začína na sútoku Tichého a Kôprového potoka v Tatrách. Poďakovanie patrí rovnako aj mojej žene Zuzke, za to že ma vždy znovu ochotne púšťa k vode :-).

Karol Kaliský